Laste arengu üheks eelduseks

Allikas: EMPAATIA.ee

on emotsionaalselt turvaline keskkond kodus, lasteaias, koolis jm.

„Uusimad epigeneetilised (ingl k: epigenetics) uurimused tõestavad, kuidas mittemateriaalse keskkonna signaalid mõjutavad ja isegi kontrollivad geenide aktiivsust. Need väidavad, et raku tegutsemist mõjutavad ja kujundavad pigem peamiselt raku interaktsioonid keskkonnaga kui geneetiline kood. Lapse mittemateriaalne elukeskkond – mis koosneb suhetest perekonnas ning lapsevanemate käitumisest, uskumustest ja hoiakutest – mõjutab otseselt lapse alateadlikku meelt ja käitumist ning jätab oma jäljed kogu järgnevaks eluajaks. Seetõttu ongi lapse alateadvus väga vastuvõtlik sellele, mida lapsevanemad ütlevad – alateadvus võtab kogu seda teavet kui fakte. Kui lapsevanemad kommenteerivad lapsi selliselt nagu „sa oled laisk“ või „sa oled paha“, siis need kommentaarid laaditakse alateadvuslikku mällu tõena ja need kujundavad lapse käitumist ja tema potentsiaali läbi kogu elu, kui ei tehta jõupingutusi selleks, et neid ümberprogrammeerida.“ ( Lipton, The Biology of Belief.)


„Järjest suurenev hulk neurokardioloogilisi uurimusi on avastanud, et väikesed lapsed tunnetavad ja resoneeruvad täiskasvanu südame sidususe (coherency) või seosetusega (incoherency). (Siegell and Hartzell, Parenting from Inside Out) Ärritus, frustratsioon ja viha viivad mittekoherentsete ja korratute (ingl k: incoherent and disordered) südamerütmideni kehas. Tänu-, naudingu-, kaastunne ja armastus toovad kaasa korrapärasemad ja sidusamad (ingl k: coherent) südamerütmide mustrid." (Childre and Rozman, The HeartMath Solution)

Seetõttu võivad lapsevanemate emotsionaalsed vastused, isegi kui need on mittesõnalised, määrata lapse emotsionaalsed vastused ja käitumise. Lapsehoidja emotsionaalsel seisundil ja lapse eest hoolitsemise ning hoolimise kvaliteedil on märkimisväärne mõju aju arengule ja teistele faktoritele, millel on otsustav roll sellele, kas laps edeneb jõudsalt või mitte.

Personaalsed tööriistad